PPK

1. Kto i kiedy musi przystąpić

2. Wybór instytucji zarządzającej PPK

listę instytucji zajmujących się zarządzeniem funduszem znajdziecie Państwo na stronie https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html

Wybór instytucji należy do pracodawcy i leży w jego gestii. Gdy nie uda się wybrać instytucji finansowej, pracodawca zawiera umowę z PFR TFI, czyli tzw. wyznaczoną instytucję finansową.

Czym się kierować przy wyborze ?

pod uwagę należy wziąć przede wszystkim warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK. Chodzi głównie o efektywność tych instytucji w inwestowaniu powierzonego kapitału oraz doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Możliwe, że kryterium będzie także czynnik kosztowy – ustawa nakłada maksymalny limit opłaty. Gdy nie uda się wybrać instytucji finansowej, pracodawca zawiera umowę z PFR TFI, czyli tzw. wyznaczoną instytucję finansową.

 

3. Podpisanie umowy o zarządzanie  PPK

Określa ona wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące danego planu kapitałowego,  warunki gromadzenia środków oraz sposób i terminy wypłat;
wysokość wpłat dodatkowych pracodawcy; sposób deklarowania wpłat dodatkowych pracowników; maksymalną wysokość opłat funduszy oraz warunki zawierania umów o prowadzenie PPK.

4. Podpisanie umowy o prowadzenie

Umowa o prowadzenie PPK to umowa o przystąpienie pracowników do planu kapitałowego pracodawcy. Pracodawca zawiera ją w imieniu pracownika (jeśli nie zdecydował się on zrezygnować z uczestnictwa w PPK) z wybraną instytucją finansową. Zawarcie umowy o prowadzenie PPK pozwala otworzyć rachunek PPK dla danego pracownika. Co ważne, umowa o prowadzenie jest zawierana de facto raz, a lista pracowników objętych PPK ma formę załącznika. Gdy grono uczestników PPK prowadzonego przez danego pracodawcę ulegnie zmianie, załącznik jest aktualizowany.

5. Dostarczenie Kopi umowy do Biura Rachunkowego

Możliwa jest również rezygnacja pracownika z PPK. W tym celu pracownik musi dostarczyć oświadczenie do pracodawcy w którym wyraża wole rezygnacji. 

deklaracja_o_rezygnacji_z_dokonywania_wplat_do_ppk ( PDF)

Prosimy o zachowanie co najmniej jedno miesięcznego terminu uprzedzającego termin rozpoczęcia wpłat do PPK tak abyśmy zdążyli prawidłowo naliczyć wynagrodzenia i kwoty do przekazania na PPK